PORADY

 

 

 

JAK ZBIERAĆ SOK Z BRZOZY LUB KLONU

 

 

 

Soki z żywych drzew zbierane wiosną mają bardzo wiele właściwości zdrowotnych. Działają oczyszczająco i są bogate w wiele mikroelementów. Cenne dla zdrowia człowieka wykorzystywane do produkcji różnych trunków, przetworów oraz samego soku. 

Jak pozyskać sok z żywych drzew, brzozy lub klonu?

Są dwa popularne sposoby na pozyskiwanie soku z brzozy. Oba są równie skuteczne wszystko rozbija się o zdrowie drzew. Wybór drzewa jest istotną kwestią przy pozyskiwaniu soku, drzewo powinno być zdrowe bez uszkodzeń kory. Grubość pnia drzewa nie powinna mieć mniej niż 20cm. Należy zwrócić też uwagę na leśne pasożyty takie jak np. huby. Najlepszy sok pozyskuje się z drzew które są okazami zdrowia. Nacięcie lub otwór w pniu robimy od strony południowej ponieważ ciepło przyspiesza sączenie się soku.

Pierwszym sposobem jest wiercenie otworu w pniu drzewa na około 1 m od ziemi. Do otworu wsadzamy rurkę lub kawałek wężyka którym prowadzimy sok do naczynia. Dla drzewa ta metoda jest bardziej inwazyjna ponieważ narusza jego strukturę wewnętrzną i osłabia punktowo pień. Poza tym łatwo można wprowadzić do pnia grzyby które mogą zniszczyć całe drzewo. Po pobraniu soku konieczne jest nabicie kołka  w otwór oraz posmarowanie miejsca woskiem lub pastą która przyśpieszy gojenie oraz zabezpieczy drzewo przed infekcją.

Drugi sposób jest mniej inwazyjny dla drzewa i dla jego wytrzymałości. Za pomocą noża lub małej siekierki przecinamy korę pod kątem około 40 stopni. Sok będzie się gromadził i płynął wzdłuż nacięcia. U dołu nacięcia nabijamy kawałek metalowej, najlepiej miedzianej lub nierdzewnej rurki, tak aby sok z nacięcia, przez rurkę, przepływał do naczynia. Po odebraniu soku, nacięcia smarujemy pastą lub woskiem, podobnie jak w pierwszym sposobie.

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

ADRES


Sklep Stara Bimbrownia

Królowej Jadwigi 27 B

34-400 Nowy Targ

 

KONTAKT


+48 888 880 410

sklep@starabimbrownia.pl