PORADY

 

 

 

WYTRAWIANIE MIEDZI

CZYSZCZENIE SPRĘŻYNEK PRYZMATYCZNYCH MIEDZIANYCH.

 


 

Każdego z nas nurtowało pytanie: „Jak prawidłowo wytrawić sprężynki pryzmatyczne z miedzi?” dobrze trafiłeś! Znajdziesz tu wszystkie potrzebne Ci informacje, czego używać, w jakich ilościach aby było to bezpieczne.

 

Wytrawianie wypełnienia miedzianego jest kluczowym zabiegiem przy produkcji domowych alkoholi. Dobrze oczyszczona miedź w znaczącym stopniu poprawia jakość destylatu. Miedź w całym procesie pełni rolę katalizatora,  wiąże szkodliwe i psujące smak oraz zapach pierwiastki. Dzięki czemu destylat pachnie odpowiednio i jest łagodniejszy w smaku.

Pierwsze użycie.
Jeśli dopiero planujemy dodać miedź do naszego destylatora musimy ją włożyć do garnka, zalać wodą i gotować przez kilka dobrych minut, po czym będzie się już nadawała do użytku, o ile jest nowa i nie ma żadnych nalotów. Jeśli na jej powierzchni znajdują się jakieś podejrzane naleciałości musimy ją dobrze wytrawić.

Sposobów wytrawiania miedzi jest kilka w zależności od dostępności różnych substancji. Każdy jednak może przy pomocy ogólnodostępnych produktów wytrawić miedź skutecznie.
Jednak najpierw musimy przygotować naszą miedź do wytrawiania i usunąć z powierzchni tłusty nalot który powstaje przy destylacji. Do tego używamy roztworu sody oczyszczonej z wodą (Pół płaskiej łyżeczki na 1l wody). Po odczekaniu kilku minut wylewamy roztwór sody i płuczemy naszą miedź pod bieżącą wodą.

Następnie przystępujemy do wytrawiania.
(przepis na wytrawienie ok 0,8l sprężynek pryzmatycznych)

Miedz wsypujemy do słoja i dodajemy, 30g kwasku cytrynowego, 100ml wody utlenionej i uzupełniamy słój gorącą wodą tak by nasza miedź byłą w całości zanurzona w płynie. Proces przebiega bardzo burzliwie więc słój musi być odpowiednio duży by płyn nie wydostał się z naczynia. Płyn stopniowo będzie zmieniał kolor na zielony, za to miedź stanie się błyszcząca i czysta. Po około 0,5-1h proces powinien wygasać, wylewamy zielony płyn i płuczemy miedź pod bieżącą wodą.
Woda utlenioną można zastąpić perhydrolem wtedy efekt jest znacznie lepszy, jednak używa się go w dużo mniejszej ilości i z zachowaniem ostrożności (rękawice, okulary ochronne). Perhydrol jest bardzo silną żrącą i niebezpieczną substancją i nie może mieć kontaktu ze skórą lub oczami.

Jeśli miedź nie będzie używana, zacznie szybko śniedzieć i zmieniać barwę. Możemy ją wiec zabezpieczyć zalewając wodą destylowaną lub spirytusem od razu po wytrawianiu.

Czasem gdy zbyt długo trzymamy sprężynki w roztworze wody utlenionej i kwasku cytrynowego, na naszych sprężynkach wytworzy się zielony osad, bardzo trudny do usunięcia i praktycznie nie rozpuszczalny dotychczasowymi sposobami, jest to prawdopodobnie węglan miedzi(II). Ulega on jednak rozkładowi termicznemu i można go usunąć za pomocą palnika i odrobiny wyczucia.

Bardzo ważne by NIGDY nie wytrawiać miedzi w occie! Powstają w czasie takiej reakcji bardzo trujące związki które łatwo mogą się przedostać do alkoholu mianowicie hydroksyoctan miedzi(II) tzw. grynszpan.
Jest to  trucizna po dziś dzień używana do tępienia szkodników.

Podsumowując miedź działa jak katalizator, jest gwarantem jakości i smaku trunków szczególnie jeśli chodzi o destylaty ze zbóż czy owoców. Jej czystość w momencie rozpoczęcia destylacji odgrywa kluczową rolę w naszym końcowym produkcie, więc warto o nią dbać.

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

ADRES


Sklep Stara Bimbrownia

Królowej Jadwigi 27 B

34-400 Nowy Targ

 

KONTAKT


+48 888 880 410

sklep@starabimbrownia.pl